Jdi na obsah Jdi na menu

Girolamo Savonarola

3. 1. 2015

Girolamo Savonarola se narodil 21. září 1452 v městě Ferrara, byl italský náboženský a politický reformátor, fanatický kazatel, dominikánský řeholník, který v letech 1494 - 1498 mocensky ovládl Florencii a přeměnil tuto republiku na přísně teokratický stát.

Jeho radix narození vysvětluje, proč byl tak divoký, fanatický a nesmiřitelný.  Extrémní mužská dominance /většina planet v mužských znameních oheň a vzduch/. 

savonarola-radix.jpg

Vycházející znamení v Beranu, přímo na ascendentu Mars ve znamení Berana, kde je velmi silný, je součástí dynamické T-kvadratury. Nejvíc planet ve VAHÁCH, Váhy jsou obvykle zapáleni pro spravedlnost, ale on měl i čtyři planety ve Vahách, Merkur a Saturn přímo na hrotu 7.domu /veřejnost/. Merkur je v napětí na Lunu do 10.domu /kariéra/ - znamená to nesoulad, konflikt mezi rozumem a emocemi. Svým rozumem chce harmonii, ale jeho vášně a zaujatost ho dostaly do konfliktu s veřejnými činiteli. Luna v Kozorohu ho nějakou dobu vytáhla vzhůru po společenském žebříčku, kdy na pár let mocensky ovládl Florencii. Další citová planeta, Venuše, dispozitor všech planet ve Vahách je ve vášnivém znamení ŠTÍRA.

MARS v Beranu - oheň,  Uran v Raku ve 4.d – konec věcí, stáři - a Luna je v 10.d – to byl skutečně prudký konec kariéry. 

Do Florencie, města které se stalo jeho osudem, vstoupil poprvé v květnu 1482, zrovna po uplynutí jednoho životního cyklu, který je označován prvním návratem Saturna, ve svém osobním roce osm a kdy mu narozeninami 21.9. začal první duchovní devítiletý cyklus.

Solární horoskop 1481-82 - platí na jeden rok, od narozenin do dalších narozenin.

savonarola--solar-1481-82.png

 

 

Všechny planety solárního horoskopu jsou umístěny na západě – naznačují vstup Savonaroly do veřejného života. Ascendent v Býku padá do 1.domu radixu – BÝK fixní znamení, je synonymem pro zaťatost, vytrvalost, tomuto znamení vládne taky Venuše, dispozitor Slunce a vlastně všech jeho planet  ve Vahách. Venuše ve Lvu je v konjunkci s Jupiterem je to velice příznivý aspekt, ještě k tomu v královském znamení LVA, v konjunkci s hrotem 6.domu /práce, služba, zdraví/

MC – bod, kam směřujeme, v soláru je nejvýš, v konjunkci s Lunou v Kozorohu.

Ve svých kázáních pranýřoval nemravnosti církevních hodnostářů a žádal obnovu církve. Jeho vliv stále rostl. Stal se převorem v klášteře San Marco, kde se pokoušel o přísnou reformu řádu. V roce 1495 byl vyzván papežem Alexandrem VI. k tomu, aby se dostavil do Říma a tam se ze svých proroctví zodpovídal. Savonarola odmítl a papež mu zakázal kázat. Savonarola na zákaz nedbal. Dál kázal a hřímal proti mravnímu úpadku, odsuzoval oplzlé malby, hudbu a literaturu a nechal je i zničit. Savonarola začal ve svých kázáních kritizovat také papeže Alexandra VI. a další členy rodu Borgiů. Situace se vyostřila ve chvíli, kdy byl Savonarola 13. května 1497 po uvalení papežské klatby exkomunikován.

Denní horoskop – diurnal nativní na tuto dobu. Diurnální horoskop platí pouze na jeden den. Pozice planety představují vlastně tranzitní horoskop pro daný den. Pro zjednodušení budu uvádět pouze zkratkou DN.

savonarola-dn-12.5.1497-exkomunikace.png

Savonarolovi začínal nový životní cyklus v osobním roce 5 /pětka – otočný bod/, v devítiletém duchovním cyklu pod vlivem trojky.

Tranzitní SATURN má přímo na Ascendentu, v konjunkci se svým MARSEM. Mars konjunkce Saturn je vždy velice obtížný aspekt a vždy negativní.  Mars chce pořád jít dopředu v souladu s intenzitou svých energií, ale Saturn ho brzdí. Tato konjunkce ve znamení Berana, proto je tato brzda je o tolik bolestnější. Člověk šlape na plyn, ale osud ho plnou silou brzdí.

V konjunkci s MC má NEPTUN – planeta, která symbolicky představuje sny, fantazie, iluze, ale i klam, rozpouštění. Jakoby osudem mu bylo souzeno rozpouštění jeho moci a vlivu.

Ascendent DN je ve ŠTÍRU a padá mu přímo na jeho nejdůležitější planetu, na VENUŠI, která je vladařem 2. domu /jeho hodnoty/ a 7.domu /veřejnost, soudy/. Navíc se tady osudově ocitnul i Pluto,  který vladař 8.domu – transformace, smrt – jakoby začátek konce.

Je tady vlastně konfigurace Velký kříž v kardinálních znameních, které ho ženou k neodvratnému konci.

  1. dubna 1498 byla na náměstí Piazza della Signoria ve Florencii postavena hranice, po které měl po jejím zapálení projít buď sám Savonarola, nebo jiný z dominikánských mnichů, a tímto činem dokázat, že myšlenky které hlásají jsou skutečně prosazovány z Boží vůle. Savonarola ale před ohněm zaváhal a ztratil tak důvěryhodnost.

savonarola-6.4.1498-dn.png

Ascendent denního horoskopu DN je ve VAHÁCH – tady by bylo zapotřebí ještě upřesnění, kdy ta hranice byla postavena, protože Luna již brzo přešla do znamení ŠTÍRA, či brzo ráno 7.dubna, nebo spíš v poledne. Byl Úplněk ve VAHÁCH, či to zapůsobilo na jeho emoce,v opozici na Saturn ho chytl malomyslnost, že ztratil odvahu, 7.dubna brzo ráno Luna již přešla do znamení ŠTÍRA, ale ještě trvala úplňková energie. Nicméně zaváhal a to se mu stalo osudným. Mezitím Jupiter taky došel nad MC, do konjunkce s Neptunem, /kouř, otrava/, v opozici na Uran ,ale to mu již nepomohlo

 

  1. května 1498 byl odevzdán světské moci a popraven upálením na hranici. Pro změnu tady uvedu vnější kruh diurnálních planet vevnitř, aby bylo vidět, že jak výrazná je opozice mezi druhým a osmým domem - rozpor mezi osobními hodnotami /2.dům/ a transformativními hodnotami /8.dům/ a Převažují prvky vzduch, voda a země, zcela chybí prvek ohně, protože ten byl bohatě zastoupen v materiální rovině. Jeho ego /vzduch/ se vypařilo, jeho popel /země/ byl vysypán do řeky Arno /voda/.

savonarola--upaleni-dn-23.5.1498.png

Zájemci o karmickou astrologii jistě všimnou, že Lilith v Beranu je v konjunkci s nativním Marsem na Ascendentu, severní Uzel je taky v RAKU v 8.domě události.

Diurnální Ascendent ve ŠTÍRU v konjunkci s Plutem vypovídá o osudové události, která souvisí se smrtí, transformací, kdy starý vladař znamení Štíra Mars je v 8.domě smrti.

 

14..png