Honzo, řekněte mi na úvod, jak a kdy vás vůbec napadlo přestat jíst maso?

Silný vztah ke zvířatům jsem měl už jako dítě a v podstatě z něj vše vychází - nezačalo u mě platit takové to vytěsnění, kdy si člověk hraje s pejskem nebo obdivuje roztomilá kuřátka a pak jedno bez mrknutí oka sní. Všechna zvířata vnímám celý život jako silné a hodnotné bytosti, ne jen jako kus masa v regálu v obchodě. Takže jsem s masem seknul v podstatě už v dětství - vegetarián jsem hodně přes dvacet let a několik let vegan. Další výhody, jako je zdraví či fyzická kondice, jsou pro mě u veganství jen bonus.

Proč se vegetarián rozhodne stát veganem?

Opět etické důvody. Krávy jsou savci a mléko tvoří pro svá mláďata - to, že je pijí místo nich lidé, znamená jediné: telata musí jejich matkám záhy po porodu odebírat a dojit krávy pro lidi. Život mléčné krávy je nekonečný řetězec umělých oplodnění, březosti, porodů, odebírání mláďat, dojení a nových oplodnění a odebírání mláďat. A za to vše pak stejně za pár let jen cesta na jatka, stejně jako u krav chovaných na maso. S tímhle prostě nechci mít nic společného. Navíc nikdo z nás mateřské mléko krav ke svému životu nepotřebuje. Naopak bez něj budeme zdravější, což dokládají mnohé moderní studie a výzkumy.

Mírumilovný vegan a krvelačný válečník v ringu - to mi nejde moc dohromady...

Ten rozpor je jen na první pohled: boj v ringu je férový a hlavně dobrovolný. U zabíjení zvířat pro maso nemůže být o dobrovolnosti ze strany zvířat ani slovo.

LILITH v agresivním znamení BERANA, v konjunkci se SLUNCEM - V takovém případě karmická astrologie doporučuje  vegetariánskou stravu, on na to nějak instinktivně přišel a své agresivní sklony odreaguje v boxu.

Stalo se vám, že si vás protivníci někdy dobírali kvůli tomu, že nejíte maso?

Dřív poměrně často. Na některých turnajích jsem chodil v hotelových restauracích s talíři plnými zeleniny a soupeři se na mě dívali od svých steaků s hodně shovívavým úsměvem. Při zápase je ale při prvním nízkém kopu ten smích spolehlivě přešel. Každopádně v posledních letech se doba hodně změnila, speciálně v bojových sportech je veganů, často kvůli zvýšení sportovní výkonnosti a síly, velké množství.

A co když se pořádný chlap cítí silně spíš po spořádání pořádné flákoty a „pojídání louky” ho tak úplně neoslovuje?

Záleží samozřejmě na tom, co si kdo pod slovem pořádný chlap představuje. Pro mě mužnost znamená hlavně používat svou sílu k ochraně slabších, nebát se jít i proti názorům většiny, která tě může různě srážet a zesměšňovat, stát si za svým názorem, který máš v srdci, a neuhýbat, i když je to často mnohem pohodlnější. Mužnost je podle mě hlavně odvaha hledat vlastní cesty. Já na tom, že si někdo dá v hospodě kus masa ze zvířete, které prožilo svůj život v otřesných podmínkách nějakého velkochovu, žádný projev mužnosti nevidím.

Proč by se měl člověk omezovat a nejíst něco, co mu chutná?

Pokud někdo vnímá svět výhradně přes svůj žaludek, je tenhle argument absolutní a nemá cenu s ním polemizovat, zdůvodní tak vše. Pro mě jsou prostě důležité i jiné věci v životě, třeba neubližovat zbytečně tam, kde nemusím; ale i zdraví, příroda nebo to, abych se neproměnil v hromadu sádla.

Nic se nemá přehánět. Ale existují i poměrně jasné argumenty, proč není úplné vyřazení masa z jídelníčku dobré. Zejména v době puberty.

Tady se neshodneme. V tomto ohledu bohužel hraje obrovskou roli neinformovanost: k veganství lidé ve světě naopak velice často přecházejí právě kvůli přínosům rostlinné stravy na zdraví. Dobře poskládaná veganská strava je skvělá jako prevence mnoha chorob, pomáhá proti obezitě, vysokému cholesterolu apod. Navíc je vynikající pro energii, sílu a vytrvalost. Sportovní výsledky veganů to jasně dokládají.

Takže, co vlastně jíte?

Trávu opravdu nejím, všechna běžně známá jídla existují ve veganské verzi - jsou zdravější a často i chutnější. Veganská gastronomie je nápaditá, zábavná, zdravá a chuťově výborná.

Bezva. A teď mi prosím odpovězte na otázku. Co jíte konkrétně? Třeba nějakých 24 hodin před zápasem?

Strava před zápasem by měla být už spíš lehčí a hlavně by měla obsahovat sacharidy, které slouží jako zdroj energie. Tedy například nějaká zelenina s rýží či těstovinami, případně quinoa. Vhodné je také smoothie s kokosovým olejem nebo ovoce. Hlavně nic těžkého, co by odčerpávalo energii na trávení.

Jak je to s počtem vegetariánů a veganů ve vrcholových sportech?

Veganská strava zaznamenává mezi sportovci nyní obrovský boom, zejména skrz její přínos pro zdraví a výkonnost. Stačí se podívat na právě skončenou olympiádu, kde média označila jako nejsilnějšího muže v Soči vítěze v jízdě na dvojbobu, 118 kilogramů vážícího evropského šampióna v páce Alexeje Vojvodu. No a tenhle silák je již několik let vegan. Stejně jako například strongman Patrik Baboumian, který jako první člověk na zemi přenesl na vzdálenost deseti metrů závaží o váze 555 kilogramů. V bojových sportech je pak vegansky se stravujících sportovců obrovské množství. A ne každý ví, že je vegan i třeba Mike Tyson...

10..png