Podle televize SkyNews se u Breivika rozvinula paranoidní schizofrenie a měl by být hospitalizován na klinice po předem neurčenou dobu, zřejmě celý život.

Profesor Svein Holden ho popsal jako člověka, který žije ve svém světě z klamných deziluzí.

K jeho jednání uvedl: "Je přesvědčen, že je vybrán rozhodovat, kdo má žít a kdo zemřít.  Vidí se jako nejdokonalejší rytíř od druhé světové války. Prohlásil, že tyto popravy provedl pro svůj lid."

Zpráva psychiatrů má 230 stránek. Vznikla na základě třinácti pohovorů s Breivikem, uvedla BBC.

Když ji předávali, psychiatr Torgeir Husby řekl novinářům: „K závěrům jsme dospěli bez jakýchkoli pochybností.“

Dodal, že Breivik ochotně spolupracoval, a doplnil, že vytvořit zprávu bylo velmi náročné, že to je nejkomplexnější zpráva, jakou kdy dělal.

I Breivikův advokát Geir Lippestad opakovaně naznačoval, že jeho mandant není duševně v pořádku a má „vlastní vnímání reality“. Na důkaz uváděl i způsob, jakým komunikoval s policií, když volal z ostrova, kde postřílel 69 lidí. Po padesáti minutách střelby volal, že se vzdává. Když policista zazmatkoval, pokračoval ve střelbě.

Breivik zabil celkem 77 lidí, dalších 151 zranil.

Pokud by byl shledán příčetným, mohl by dostat trest v délce 21 let, který by ale mohl být i prodloužen, pokud by experti shledali, že pro společnost představuje stále nebezpečí. je ale otázkou, jak se soud ke zprávě postaví.

 

breivik--cakry.jpg